dieta BARF – mięso z suplementami

[wpis w opracowaniu]

Dieta BARF

Czym jest dieta BARF?

BARF  (Biologically Appripriate Raw Food) – po polsku Biologicznie Odpowiednie Surowe Jedzenie

dieta BARF jak to się robi, suplementy do BARFa, mięso dla kota

Model żywienia wzorowany na naturalnej diecie kota

Surowe mięso, kości i podroby, suplementowane tak, by składem biochemicznym przypomiać standardową ofiarę (drobnego ssaka/ptaka).
BARF przygotowuje się ze świeżych, surowych składników, których niewielka część mieli się w celu równomiernego rozprowadzenia suplementów, resztę zaś kroi, by kot mógł gryźć, ćwicząc mięśnie szczęki i dbając o codzienną higienę jamy ustnej.
Przygowaną mieszankę mrozi się i przechowuje w zamrazalniku, w porcjach wystarczających na jedną dobę.
Każda mieszanka może być indywidualnie dopasowana do potrzeb danego kota, uwzgledniając jego stan zdrowia i aktualne wyniki badań, szczególnie jonogramu. Odpowiednio przygotowany BARF nadaje się dla każdego kota, niezależnie od wieku i stanu zdrowia.
Siłą BARFA jest różnorodność, każdy przepis powinien być przygotowywany z nieco innych mięs, co pozwala uniknąć ewentualnych niedoborów.
Dzięki możliwości skorzystania z dostępnego na stronie Barfny Świat kalkulatora, przygotowanie mieszanki jest łatwiejsze i szybsze.

Uwaga, BARF to dieta zawierająca wszystkie niezbędne do zbilansowania pożywienia suplementy. Gołe mięso czy skrzydełko z kurczaka to jeszcze nie BARF! Barfem nie jest też gotowa mrożonka ze sklepu zoologicznego, gdyż ta nie zawiera niezbędnych suplementów.

Najważniejsza jest wiedza

Zanim zaczniesz swoją przygodę z BARFem powinieneś dowiedzieć się nieco o potrzebach żywieniowych kota. Na początek wystarczy, że przeczytasz artykuł „Żywienie kota”, w którym opisuję ogólnie jakie kot ma potrzeby dietetyczne. W jego bibliografii znajdziesz przydatne linki, które zawiodą Cię w miejsca, gdzie będziesz mógł bardziej poszerzyć swoja wiedzę.

Ile kosztuje BARF?

Koszt suplementów jest mniej więcej stały, natomiast cena przygotowania całej mieszanki zależna jest w dużej mierze od ceny mięsa użytego do niej. Tańsze mięso II czy III kategorii na pewno obniży koszt mieszanki. Niższa kategoria nie oznacza gorszej (dla kota) jakości, wręcz przeciwnie – tłuste, poprzerastane, zawierające chrząstki kawałki będą dla naszego pupila idealne.

Przykładowy koszt obliczony za pomocą barfnego Kalkulatora : 

koszt BARF, ile kosztuje BARF

Stosując tańsze mięsa (szukając promocji lub organizując wspólne z innymi barferami zamówienia) można przygotować mieszankę w cenie poniżej 10zł/kg.

 

mięso dla kota wieprzowina