Zdrowie kota a jego natura – opieka nad kotem cz.1

Zdrowie kota syberyjskiego

Kot ukrywa problemy ze zdrowiem

W zadbaniu o zdrowie kota pomaga znajomość jego natury. Jako gatunek małego drapieżnika, kot w naturze nie tylko poluje na ofiary, ale również sam pada ofiarą większych od siebie. Dla kota kwestią przetrwania jest umiejętność ukrywania bólu i słabości.

Jak pewnie wiesz z programów przyrodniczych, ofiarą drapieżcy padają najczęściej osobniki młode, słabe, chore. Z tego powodu kot wykazuje bardzo subtelne lub nawet żadne oznaki bólu czy dyskomfortu. Taka jest natura każdego kota (unikanie zostania posiłkiem) co oznacza, że nawet kot przytulaśny i komunikatywny – zgodnie z charakterystyką gatunku – nie pokaże, że coś mu dolega, nie będzie piszczał z bólu. Niezwykle ważne jest regularne badanie kota. Wczesne wykrycie problemów zdrowotnych pozwala w miarę możliwości zdusić je w zarodku. Im później wykryjemy chorobę, tym mniejsze są szanse na skuteczne leczenie. Jak więc zadbać o zdrowie kota?

Kiedy zabrać kota do weterynarza?

Badanie krwi, moczu, USG wraz z badaniem fizykalnym oraz oceną zachowania pozwalają ustalić czy kot jest w danym momencie zdrowy. Każde odstępstwo od typowego zachowania kota jest sygnałem, że coś może być nie tak. Zwróć uwagę na załatwianie się poza kuwetą, wokalizowanie, krążenie bez celu, obniżenie apetytu, znaczący wzrost spożycia wody, wylizywanie/drapanie się, przejawy agresji, ukrywanie się, biegunka, wymioty, zmiana masy ciała i jakości okrywy włosowej. Czasem przyczyna jest somatyczna (diagnostyka laboratoryjna i ocena przez lekarza), czasem behawioralna (konieczna konsultacja z zoopsychologiem/behawiorystą specjalizującym się w kotach). Czasem objaw jest kombinacją obu, bo silny czy przewlekły stres znacząco obniża dobrostan kota i prowadzi do chorób somatycznych (fizycznych). Zanim rozważymy przyczyny leżące w psychice, najpierw KONIECZNE jest wykluczenie podłoża chorobowego!

Nierzadko zdarza się, że kot jest aktywny, bawi się i je, ale wyniki kontrolnych badań pokazują, że nie jest zdrowy. Nie zaniedbuj więc profilaktyki i nie przedkładaj niechęci do stresowania kota ponad konieczność wizyty u weterynarza. Ze stresem pomoże trening medyczny (oswajanie kota z transporterem, podróżą, zabiegami weterynaryjnymi za pomocą stopniowego odwrażliwiania i budowania pozytywnych skojarzeń przy udziale smacznych nagród).

Jak często powinno się sprawdzać zdrowie kota?

-U zwierząt młodych minimum raz na rok oraz zawsze w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.

-U zwierząt powyżej 6-7 roku życia może być konieczna kontrola co 6 miesięcy oraz zawsze w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.

Profil badań może być różny dla zwierząt w różnym wieku.

Niezależnie od wieku dla zdrowia kota powinno się regularnie badać kał (co 3 miesiące). Badanie ma na celu podjęcia decyzji o ewentualnym odrobaczeniu. Podawanie środków odrobaczających „profilaktycznie” nie jest wskazane, ponieważ różne środki działają na różne pasożyty, a te mają różny cykl życiowy. Konieczna jest więc identyfikacja gatunku. W przypadku ujemnego badania próbki zbiorczej z min. 3 dni oraz braku objawów u kota, nie ma konieczności podawania środków. Jak widzisz, to badanie niewymagające zabierania kota do kliniki. Innym takim badaniem może być badanie moczu.

Jak pobrać mocz od kota

Podstawiając pod ogon jałowy pojemniczek, jesteśmy w stanie uzyskać próbkę od kota w momencie oddawania przez niego moczu w kuwecie. Przygotuj płaskie wieczko specjalnego pojemniczka albo wyparzoną chochelkę i zaczekaj, aż kot zacznie sikać :). Taka próbka, ze względu na obecność zanieczyszczeń z futra, nie nadaje się jedynie do przeprowadzenia posiewu bakteryjnego, zatem czasem wskazane jest pobranie próbki przez lekarza weterynarii poprzez cystocentezę (pobranie igłą prosto z pęcherza). Mocz pobrany samodzielnie należy dostarczyć do badania jak najszybciej. Zbyt długie lub niewłaściwe przechowywanie może mieć wpływ na wyniki. Samo badanie moczu z oceną osadu potrafi dostarczyć wielu cennych informacji. W przypadku wykrycia nieprawidłowości (jak wysokie pH oraz obecność kryształów) warto wzbogacić diagnostykę o USG, które pokaże obecność kamieni lub stanu zapalnego. Wyniki analizy moczu dostarczają danych o zdrowiu nie tylko pęcherza.

Dbanie o zdrowie kota wymaga systematycznego podejścia, z uwzględnieniem jego specyficznej natury. To przepis na jego dłuższe i lepsze życie. Profilaktykę zdrowia kota najlepiej rozpisać sobie w kalendarzu i wizyty kontrolne umawiać z wyprzedzeniem, bo dobre kliniki często umawiają wizyty na godziny i wolne okienka w ich grafiku mogą być odległe w czasie.

Nie należy również zapominać o regularnych, dopasowanych do trybu życia szczepieniach.

Dodaj komentarz