Czy koty są wredne? Czas obalić mity!

Koty są wredne? Obalamy mity!

Jedną z najczęściej spotykanych obiegowych opinii o kotach jest ta, która mówi o tym, że koty są wredne. Jest to mit, którego istnienie wynika z niezrozumienia kociej natury oraz z ludzkiej skłonności do antropomorfizacji (uczłowieczania) zachowań zwierząt towarzyszących.

Jest piąta rano w środę, śpisz głęboko, odpoczywając przed pracą, gdy nagle budzi Cię hałas zrzucanego z półki wazonu. „To znów ten wredny kot!” – myślisz i wściekły wstajesz z łóżka, gotów przywalić mu kapciem. Ale, ale! czy ten kot na pewno zrzucił wazon Tobie na złość, zamiast spać w środku nocy? Nie.

Kot – zmierzchowy łowca

Największa aktywność kota przypada na czas świtu oraz zmierzchu, stąd wieczorna głupawka i wczesnoporanne pobudki, które nasze Mruczki czasem nam serwują. Jeśli masz dość galopad o brzasku, możesz spróbować przesunąć nieco kocią aktywność, intensywnie wybawiając futrzaka przed swoim snem – najlepiej zabawką dystansową typu wędka z piórkami – w imitacji polowania, które powinno zakończyć się złapaniem i zjedzeniem ofiary, w tym wypadku wieczornym posiłkiem. Zmęczony i najedzony kot umyje się i pójdzie spać. Pamiętajmy jednak, że im kot jest młodszy, tym mniej czasu potrzebuje na regenerację sił, i tym więcej zabawy będzie potrzebne, by go porządnie wybawić i zmęczyć. Niewybawiony kot sam poszuka sobie rozrywki, wiedziony nudą i ciekawością, na przykład zrzucając ów wazonik lub zaczepiając drugiego kota, który w danej chwili może nie mieć ochoty na interakcję.

kocia zabawa, kot jest złośliwy, kot jest wredny, behawior kota, problem z kotem
Photo credit: http://www.flickr.com/photos/bryantwck/9304655285

Mit o złośliwym sikaniu

„Mój kot nasikał mi na łóżko, patrząc mi prosto w oczy. Nie wiem dlaczego zachowuje się tak złośliwie”

Żaden kot nie załatwia się poza kuwetą bez powodu. Statystyki mówią, że 3/4 przypadków załatwiania się poza kuwetą ma przyczyny zdrowotne. Kot załatwia swoją potrzebę gdzieś indziej, bo jego zwyczajowy pojemnik ze żwirkiem zaczął kojarzyć mu się z bólem. Często wybierane są wtedy miękkie, przyjemne w dotyku i miło kojarzące się powierzchnie, jak łóżko. Pozostałe 25% powodów ma podłoże behawioralne, a więc stres, konflikty między kotami, nagłe zmiany w życiu. Zamiast oskarżać kota o złośliwość, zabierz go do weterynarza na diagnostykę, a jeśli będzie trzeba, zaproś potem do domu specjalistę od kocich zachowań – behawiorystę.

Dodaj komentarz