Pielęgnacja kota syberyjskiego

Jak pielęgnować futro kota syberyjskiego?

Syberyjczyki mają półdługie futro, dłuższe zimą, krótsze latem. Wbrew pozorom nie wymaga ono częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Zwykle nie ma tendencji do kołtunienia i wystarczy nevę raz w tygodniu wyczesać z martwego podszerstka. Wyczesywanie podszerstka to pierwsza linia obrony przed zakłaczeniem kota oraz… domu. 😉 Więcej o metodach zapobiegania zakłaczeniom przeczytasz w TYM poście.

Miejscami szczególnie narażonymi na powstawanie kołtunów są pachy, pachwiny i szyja, dlatego w cotygodniowej pielęgnacji sierści trzeba zwrócić szczególną uwagę na te rejony. Raz utworzony kołtun nie zniknie samoistnie, wręcz przeciwnie – będzie się rozrastał, przytulając do siebie okoliczne włosy, aż zostanie wokół niego łysy placek. Najlepszą metodą jest natychmiastowe delikatne wyczesanie lub wycięcie. Koty, które mają zaplanowany udział w wystawie, wyczesujemy szczególnie delikatnie.

Ogon kota syberyjskiego ma włos ościsty, który niezwykle długo odrasta, dlatego nie czeszemy go wcale, możemy najwyżej lekko pogłaskać go grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach. Kołtuny na ogonie zwykle nie występują.

Czym czesać syberyjczyka?

Do przeczesywania futra dobrze nadaje się dwustronny metalowy grzebień, który ma dwa rozstawy szerokości zębów.

grzebień dla kota metalowy dwustronny trixie
grzebień dwustronny trixie

Jak często kąpać kota syberyjskiego?

Nie ma konieczności kąpania nevy, która nie bierze udziału w wystawach. Każdy kot bardzo dobrze dba o czystość swojego futerka. Zaniechanie mycia się przez kota może być jednym z subtelnych objawów choroby.

Niepotrzebne kąpiele usuwają warstwę lipidową naskórka, obnażając go i czyniąc bardziej podatnym na infekcje. Kąpiel to dla wielu kotów stres, który u tego gatunku ma bardzo duży negatywny wpływ na zdrowie. Przy mniejszych zabrudzeniach wystarczy przetarcie namoczonym w ciepłej wodzie wacikiem kosmetycznym. Jeśli kotu po skorzystaniu z kuwety ubrudzi się futerko pod ogonem, myjemy je roztworem wody z niewielką ilością szamponu przeznaczonego dla kotów, miejscowo, bez moczenia całego kota, dobrze spłukujemy i osuszamy ręcznikiem. Przy kupie mocno wgniecionej w futro, której nie da się usunąć wacikiem, mycie podogonia będzie konieczne. Ciepła woda z szamponem rozpuści kał. Pamiętajmy, by używać wyłącznie szamponu przeznaczonego dla kotów, gdyż pH ich skóry różni się od psiego oraz ludzkiego.

Dodaj komentarz