Kot przynosi mysz jako prezent?

Dlaczego kot przynosi mi myszy?

Zastanawiacie się pewnie dlaczego koty przynoszą nam prezenty w postaci martwych myszy/ptaków albo – w przypadku kotów niewychodzących – zabawek.

Są dwie możliwe odpowiedzi na to pytanie, przy czym zaznaczam, że dla mnie tą prawidłową jest odpowiedź druga:

  1.  Kocia matka przynosi kociętom upolowaną ofiarę do gniazda, początkowo martwą, by kocięta mogły się pożywić, a z czasem żywą, by mogły ćwiczyć swoje zdolności łowieckie. Być może kot przynosi nam prezent w postaci upolowanej ofiary bądź zabawki, próbując nas – pozbawionych pazurów, kłów i błyskawicznego refleksu – jakoś wyżywić. 😉
  2. Kot w naturze przynosi upolowaną przez siebie zdobycz do swojej bezpiecznej strefy, by móc spokojnie ją zjeść, nie obawiając się napaści lub zostawić sobie na później. Podobnie zachowuje się kot domowy, który przynosi nam zabawkę do łóżka (lub martwą mysz, jeśli karmimy whole prey albo kot może wychodzić i polować). Nasze łóżko czy kolana są dla niego synonimem bezpiecznej strefy. Analogicznie sytuacja ma się z umieszczaniem zabawek w miseczce z karmą czy wodą* – kot zanosi „upolowaną” zabawkę tam, gdzie normalnie spożywa posiłek, w miejsce, które jest dla niego bezpieczne.

_mg_7755

*Niektóre koty lubią fakturę zmoczonej zabawki, inne z fascynacją przyglądają się tonącej piłeczce albo dla zabawy „łowią” ją w wodzie.

Dodaj komentarz